Američanka vedla ženský prapor v rámci Islámského státu, předali ji FBI

Newspaper

Američanku Allison Fluke-Ekrenovou zatkli a obvinili z organizování a vedení ženského praporu v rámci džihádistické organizace Islámský stát. Informovala o tom v neděli britská zpravodajská stanice BBC.

Fluke-Ekrenová byla zadržena již dříve v Sýrii a v pátek byla předána americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), píše na své webové stránce stanice CNN. Obvinění vůči ní vznesla federální prokuratura v USA.

Allison Fluke-Ekrenová na portrétu, který zveřejnila kancelář šerifa v Alexandrii. (zdroj: TASR/AP)
Tato matka, která dříve žila v Kansasu, měla na základě obvinění poskytovat výcvik ženám a dětem, v jehož rámci je učila zacházet se samopaly typu AK-47 a vestami s výbušninami v Sýrii.

Podezřelá je také z náboru spojenců na potenciální plánovaný útok na univerzitě ve Spojených státech, uvádí BBC.

Vůdkyní se stala krátce po připojení se

Podrobnosti byly uvedeny v čestném prohlášení amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) z roku 2019, které zveřejnily v sobotu poté, co Fluke-Ekrenová vrátila do Spojených států, aby čelila obviněním.

V prohlášení se uvádí, že v roce 2016 vznikl v syrském městě Rakka výlučně ženský prapor Islámského státu, známý pod jménem Chatíba Núsajbáh, píše BBC. V té době bylo toto město de facto hlavním městem této džihádistické organizace.

Jednotka měla sestávat pouze z členek Islámského státu, které byly provdané za džihádisty z Islámského státu. Obžalovaná Američanka se vůdkyní a organizátorkou skupiny stala krátce poté, co se k ní připojila.

Hrozí jí 20 let

Předpokládá se, že jejím hlavním úkolem bylo učit ženy, jak se bránit proti nepřátelům Islámského státu. Údajně se jí podařilo vycvičit několik žen v používání samopalů, granátů a pásů s výbušninami.

Zacházení s útočnými zbraněmi měla podle obvinění učit i děti. Prohlášení FBI obsahuje výpověď svědka, který tvrdí, že jednoho ze synů této Američanky viděli se samopalem. V té době měl jen pět nebo šest let, uvádí britská stanice.

Jednomu ze svědků se Fluke-Ekrenová také měla svěřit s touhou podniknout útok s výbušninami v nákupním centru, přičemž uvedla, že pokud by přitom nepřišlo o život velké množství lidí, bylo by to „plýtvání zdroji“.

V případě prokázání viny hrozí ženě až 20 let za mřížemi, připomíná BBC.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora