Jak vyčistit dřevěná prkénka na krájení, aby se nepoškodila a byla opravdu čistá?

Newspaper

V kuchyních celého světa jsou z prkének na krájení potravin nejoblíbenější právě dřevěné. Jsou odolné, spolehlivé a atraktivní, neotupí nože. Jenže jak je čistit, aby se na nich nemnožily nežádoucí mikroorganismy. Jak je udržovat, aby se nepopukaly a sloužily dlouhá léta?

Denní čištění prkénka na krájení ze dřeva

Dřevěné prkénka na krájení je třeba mýt ručně. Po použití je omyjte trochou saponátu, opláchněte v horké vodě, otřete dočista a nechte ve svislé poloze uschnout. Obáváte-li se, že po krájení syrového masa zůstanou na prkénku bakterie, máme dobrou zprávu – dřevo, zejména tvrdé dřevo, ze kterého tyto desky jsou, je přirozeně antimikrobiální. Kapiláry ve dřevě vtahují tekutiny dolů do desky a zachycují bakterie, které jsou usmrceny při schnutí desky.

Muž krájí limetu na prkně

Hloubkové čištění a dezinfekce dřevěné desky

Navzdory výše zmíněným faktům je dobré jednou za pár týdnů vyčistit dřevěnou krájecí prkénko důkladněji a vydezinfikovat ji. Pro hloubkové čištění můžete použít několik metod:

Citron a sůl

Citron se solí skvěle fungují na odstraňování skvrn a dezinfekci. Desku posypte hrubozrnnou solí. Překrojte citrón na polovinu a desku pokrytou solí potřete řeznou stranou citronu. Roztok soli a citrónové šťávy nechte působit asi pět minut. Potom desku opláchněte horkou vodou a vysušte ve svislé poloze.

Ocet

Smíchejte jeden díl bílého octa se čtyřmi díly vody (nebo můžete použít peroxid vodíku) a namočte desku na krájení na několik minut do roztoku, poté opláchněte a osušte. Nesnažte se kvůli odolným skvrnám namáčet prkno přes noc, dokonce ani hodinu. Pokud je skvrna odolná, zkuste desku posypat sodou bikarbonou a poté ji jemně vydrhnout. Pokud to nefunguje, je čas použít něco silnějšího.

Bělidlo

Používání bělidla na dřevěnou desku není tak strašidelné, jak to zní. Používáte totiž zředěný roztok bělidla. Přidejte jednu polévkovou lžíci bělidla do 4 litrů vody. Namočte desku na několik minut do roztoku. Potom ji opláchněte a osušte. Roztok bělidla by měl odstranit jakékoli přetrvávající skvrny.

Jak udržovat dřevěné prkénko na krájení

Krájecí desky ze dřeva potřebují ošetřování, aby se předešlo praskání, vysychání a deformaci. Udržování desky olejem je nezbytné i proto, aby se zachovaly antimikrobiální vlastnosti dřeva. Olej zaplní prostor v dřevěných vláknech. To zabraňuje vniknutí vody do dřeva, která způsobuje praskliny.

Desku naolejujte jednou za měsíc po dezinfekci. Používejte pouze minerální olej potravinářské kvality – jakékoli jiné typy tuků, jako je olivový olej nebo tuky živočišného původu, se mohou pokazit a způsobit, že deska bude mít nepříjemný zápach a přitáhne bakterie. Takže naneste tenkou vrstvu minerálního oleje na celý povrch desky (přední, zadní i boční strany). Použijte měkký hadřík nebo papírovou utěrku k vmasírování oleje do desky krouživým pohybem. Nechte olej několik hodin vsáknout.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora