Kdy začít s předpěstováním sazenic ze semen? Proč je správné načasování důležité?

Newspaper

Pěstování vlastních rostlin ze semen je jednou z nejvděčnějších věcí, které může zahradník dělat. Nejenže takto ušetříte peníze, ale také můžete pěstovat celý seznam rostlin, jaké se v prodejnách zahrádkářských potřeb jako sazenice nenacházejí. Kdy je správný čas začít s pěstováním zeleniny a květin ze semen v interiéru?

Pěstování plodin ze semen nám dává příležitost vypěstovat prakticky cokoli – od jedinečných voňavých rajčat, paprik až po zeleninové speciality a okrasné rostliny, které mají neobvykle krásné listy a květiny. Semen je na trhu podstatně více druhů než sazenic a snadno si je objednáte z e-shopu. Když už máte semena rostlin, která chcete pěstovat doma, potřebujete vědět, kdy je zasít. Je to jeden z nejdůležitějších klíčů k celkovému úspěchu pěstování rostlin. V praxi to znamená rozdíl mezi zdravými, živými dospělými rostlinami a těmi, které bojují o přežití.

Jak rozmnožit nejznámější pokojové rostliny

Ani příliš brzy, ani příliš pozdě

Semena zeleniny a květin je třeba uvnitř zasít ve správnou dobu, abyste měli jistotu, že jsou včas dostatečně velká na přesazení ven. Ovšem ne zas tak velké, aby se s nimi těžko manipulovalo a aby měli problém udržet se naživu až do dne výsadby. I když se mnozí zahrádkáři neumějí dočkat, až se zahrádkářská sezóna rozjede, příliš brzké zakládání semen v interiéru vede k řadě problémů.

Časné setí znamená větší sazenici

Časné zasetí semen znamená, že sazenice bude muset v interiéru růst déle, než by měla. V konečném důsledku rostliny mohou být příliš velké pro nádoby, ve kterých je pěstujete. Když se to stane a kořeny nemají kam růst, rostliny začnou trpět. Jedinou možností je přesazení do větší nádoby. To ovšem není ideální ani pro zahrádkáře, ani pro rostlinu.

Čím častěji se rostlina musí přizpůsobit nové půdě, tím více to ovlivňuje její budoucí růstový potenciál. Přizpůsobení se nové půdě vyžaduje čas a energii. Vždy, když rostlinu přesadíte, dojde k přirozenému zpoždění růstu, než se přizpůsobí. Výsledkem může být problém při přesazení ven. Některé rostliny (pokud jsou příliš velké) se mohou snadno převrátit, protože jejich kořeny nemají v nádobě prostor pro růst. Mají problém udržet svou vlastní váhu. Často se s tím setkávají pěstitelé měsíčku, kteří zasadí semena příliš brzy.

Pozdní pěstování ze semene

I pozdní vysetí semen v interiéru může způsobit mnoho problémů pro mladé sazenice. Bez dostatečného času na růst a rozvoj svých kořenů mohou mít po vysazení ven problém přežít. Nedostatečně vyvinuté rostliny hůře zvládají výkyvy teplot, které jaro přináší. Malá křehká sazenice se snadno stane obětí slabého mrazu nebo veder během dne.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora