Mezonetový podkrovní byt po nevhodných stavebních úpravách změnili k nepoznání

Newspaper

Hlavním cílem rekonstrukce byla modernizace stávajícího mezonetového bytu a zlepšení jeho technického stavu. Otevřením vstupního prostoru do obývací části, odstraněním sádrokartonových příček, odhalením dřevěných částí krovu a použitím světlých pastelových barevných odstínů v kombinaci s černou bylo dosaženo okamžité příjemné změny v celém interiéru.

Byt o rozloze 121 m2 se nachází na ulici Haštalská v pražském Starém Městě v reprezentativním nájemním bytovém domě z roku 1902, postaveném podle plánů stavitele Jana Huga Dvořáka pro Václava Havla. V roce 1929 byl v podkrovním prostoru zřízen ateliér s bytem pro akad. malíře Ženíška a teprve v 90. letech 20. století byl vestavěn další podkrovní byt.

Cílem rekonstrukce mezonetového podkrovního bytu bylo především napravit nevhodné stavební úpravy z roku 2007.

Návrh respektuje stávající řešení předmětného bytového domu a v exteriéru se projevil jen výměnou střešních oken a jejich doplněním o další dva. Velikost i členění oken přitom zůstalo v souladu s původním řešením.

Umístěním celoskleněné stěny s posuvnými dveřmi do místnosti u dvorní fasády a zejména osazením nového střešního okna v kuchyni se dosáhlo chybějícího dostatečného osvětlení v přízemí mezonetu. Otevřením vstupního prostoru do obývací části, odstraněním sádrokartonových příček, odhalením dřevěných částí krovu a použitím světlých pastelových barevných odstínů v kombinaci s černou bylo dosaženo okamžité příjemné změny v celém interiéru.

Keramika v šedé a černé barvě v koupelně
V přízemí i na patře byly zmodernizovány původní koupelny, kde byla použita velkoformátová keramika v šedé a černé barvě. Zdroj: Tomáš Slavík

V přízemí i na patře byly zmodernizovány původní koupelny, kde byla použita velkoformátová keramika v šedé a černé barvě. V celém bytě byl na přání klienta navržen a vyroben nábytek v moderním jednoduchém stylu v jemných barevných odstínech v kombinaci s dubovou dýhou, který účelně a prakticky zaplňuje interiér.

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceňovány výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty (doma i v zahraničí), a to v sedmi kategoriích.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora