Přijmout trans lidi ve vrcholovém sportu je prý neférové. Mají podle vědy opravdu výhody?

Newspaper

Nestačí se dívat pouze na testosteron.

Lukáš Závatský se od svých sedmi let věnoval karate. Ve sportu dosáhl několika úspěchů, v patnácti letech například zvítězil na mistrovství světa a několik let patřil i do reprezentace Slovenska. Později si však zranil koleno a soutěžit přestal.

Pokračoval jako rozhodčí a věnoval se i trénování dětí. Závatský však své úspěchy ve sportu nabyl ještě pod ženskou identitou. Před třemi lety, ve svých 24 letech, začal procházet tranzicí.

„I kdybych si nezranil koleno, myslím si, že s mojí mužskou identitou by tam nebyla možnost soutěžit. Setkal jsem se s nepochopením u některých lidí z karate, třeba iu trenéra, který to buď neumí, nebo nechce pochopit. Předpokládám, že už na trénincích by to byl problém a neumím si představit, jak by to řešili, pokud bych procházel tranzicí dříve,“ říká Závatský.

Myslí si, že by ho pravděpodobně nutili soutěžit se ženami. Sám má jako bývalý rozhodčí dobře prostudovaná pravidla a o případech, jako je ten jeho, v nich zmínka nebyla.

Dnes se Závatský nesoutěžně věnuje také crossfitu. „Nevím, jestli bych fyzicky dokázal soutěžit s muži, neboť je tam zatím dost velký rozdíl. Možná po několika letech hormonální substituční léčby by to šlo. Zároveň, kdybych teď šel soutěžit k ženám, byla by to pro mě fyzická výhoda. To, že beru hormony, by se chápalo jako doping,“ tvrdí.

Trans sportovci vzbuzují vášně

Ne všechny případy transrodových sportovců a sportovkyň však končí jako ten jeho a mnohé od sportovního snu neodradí ani tranzice.

Ve světě přibývá případů lidí, kteří jí prošli a nadále v různých kategoriích soutěží, po změně však už s cisrodovými muži, respektive ženami. (Jejich rodová identita se shoduje s pohlavím, pozn. red.).

Pozornost nedávno vzbudila zejména 22letá americká transrodová plavkyně Lia Thomasová. Elitní univerzitní závody v plavání vyhrává již od podzimu a v průběhu prosince a ledna se jí podařilo překonat i několik ženských rekordů.

- Reklama -Newspaper
PR články

Redakce doporučuje

Články autora