Motivační dopis je v dnešním profesním světě již takovým standardem, bez kterého se obvykle k pracovnímu pohovoru nepodíváte. Pokud zrovna bravurně neovládáte psané slovo, může vás pochopitelně potrápit a může vám připadat tak trochu zbytečný, protože mátě podezření, že to stejně nikdo nečte. Ať už je to jakkoli, umět se správně vyjadřovat a dobře prezentovat sám sebe neuškodí nikomu.
Podstata motivačního dopisu
Motivační dopis by vás měl stručně představit zaměstnavateli – inzerce práce zdarma a odůvodnit, proč se ucházíte zrovna o tuto pozici a zrovna tady. Dá člověku probírajícímu se hromadou odpovědí na inzerát jistou představu ještě předtím, než se podívá do vašeho životopisu. A co víc, uvidí, jestli se umíte psanou formou vyjádřit bez chyb a souvisle, což může být zejména u kancelářských a obdobných pracovních míst velice důležité. Může se stát, že kvalita motivačního dopisu rozhodne o vaší účasti na následném pohovoru, proto jej nepodceňte.
Jak na něj krok za krokem
Pokud o psaní motivačního dopisu nevíte (téměř) nic, nejprve si pročtěte návody a průvodce, kterých je plný internet. Můžete si také vyhledat vzory pro inspiraci nebo poprosit o pomoc někoho z rodiny či přátel, kteří s tím mají zkušenosti. Poté si rozvrhněte, jak dlouhý váš dopis bude, kolik bude obsahovat odstavců a co ve kterém popíšete. Motivační dopis nesmí být přehnaně dlouhý, ale také by neměl působit odbytě. Vyhněte se květnatým popisům a na závěr si jej po sobě několikrát přečtěte.
Na co si dát pozor
Při kontrole se soustřeďte na pravopisné chyby a také na „slohovou“ kvalitu. Text by měl plynout přirozeně a měl by se snadno číst. Pokud se navíc podaří učinit jej zajímavým, máte téměř vyhráno. Pozor si dejte na chvástání, aroganci, nedostatek respektu a lhaní. U tohoto bodu platí totéž, co pro celý proces získávání pracovního místa – otevřenost a upřímnost vás dovedou nejdále.